http://greatescapefestival.com/wp-content/uploads/2014/04/TheAlternativeEscapeFooter-for-website.jpg

THE ALTERNATIVE ESCAPE – THURSDAY, 18th MAY

 BLACK LION

Ra-Ra Rok 12.00-22.00

Method Actress – 12.00, Full Stretch – 12.45, Weird Milk – 13.30, Surprise Guest – 14.15, Surprise Guest – 15.00, Surprise Guest – 15.45, Surprise Guest – 16.30,

Surprise Guest – 18.00, Sorry – 18.45, Phobophobes – 19.30, Surprise Guest- 20.15, Surprise Guest – 21.00, Surprise Guest – 21.45


EAST STREET TAP

The Zine and End Of The Trail Records Present 12.00-23.00

Free Spirit – 12.00, Release – 12.35, Ooberfuse – 13.10, Gramercy Park – 13.45, De’Nova – 14.20, Charlie and the Villas – 14.55, The Currys – 15.30, New Revival – 16.05, Elea Calvet – 16.40, I Set The Sea On Fire – 17.15, Only Sun – 17.50, Coquin Migale – 18.25, Pink Hotel – 19.20, Skaciety – 20.00, Hari Jones – 20.40, Family Jools – 21.20, Colt Silvers – 22.00, Coquin Migale – 22.40


MARLBOROUGH THEATRE

Oyster Music & évos present…The Art of Escapology 12.00-16.00

Blind Channel – 12.00, Bare Knuckle Parade – 12.40, Matt Boroff – 13.20, Half Crown – 14.00, Lowly – 14.40, Flight Brigade – 15.30

****

The Electric Karousel 19.00 – 23.00

Mo Kenney – 19.00, Bloom – 19.45, Penny Police – 20.30, Pat Dam Smyth – 21.15, Roddy Hart & The Lonesome Fire – 22.00, Joel Sarakula – 22.35


NORTH LAINE BREWHOUSE

Oh Yeah 10th Anniversary Celebration 14.00-16.00

Katharine Philippa – 14.30, Hot Cops – 15.00, Ryan Vail – 15.30

****

Microscope Music 19.00-23.00

Minisalt – 19.00, Let’s Swim, Get Swimming – 19.15, Katy Hurt – 19.30, FØXE – 19.45, UHURU (one feat. July Jones) – 20.05, July Jones20.20, LOOMS20.35, China Bears 20.50, Tyrell Trey – 21.10, Bellevue Days21.25, Minisalt – 21.55, Blackwaters22.10, Minisalt – 22.40


THE HUB
Love Unsigned @ AltEscape 12.00 – 16.00

Black Pulp – 12.00, New Luna – 12.45, Katie Mac – 13.30, Weekend Wars – 14.15, Port Erin – 15.10




BEYOND RETRO

Scruff of the Neck & Friends 14.00-20.00

Line-up tba


CAFE PLENTY

Night House & Michael Baker present 13.00-22.30

Liemba – 13.00, Luami – 13.45, Speelburg – 14.30, Jerry Williams – 15.30, Luca – 16.15, Michael Baker – 17.15, Paul Murray – 18.15, Della Lupa – 19.15, Post Heather – 20.15, Fable – 21.15


HOTEL PELIROCCO

Liberty Music Presents ‘GRL PWR’ 16.00-22.00

Tequisha – 16.00, PATHS – 16.50, IMAN – 17.30, Amaroun – 18.20, Emil – 19.10, ADAL feat Freja – 20.00, Blue Lab Beats feat Ruby Francis – 20.50, Very Special Guest – 21.30


THE BLACK DOVE

curated by OCTOPUSES 12.00-23.00

Main Stage

The Joke Band – 12.00, Bloon – 13.30, Fruity Water – 15.00, TBA – 16.00, Jouis – 17.00, Brothers Twain – 18.00, Fukushima Dolphon – 19.00, Octopuses – 20.00, Speak Galactic – 21.00, FRÖST – 22.00

Acoustic Stage

Rob Grice – 15.30, DPM – 16.30, Alan Grice – 17.30, Adam Kidc – 18.30, Tom White – 19.30, Manon – 20.30


THE CASTLE STREET GYMNASIUM

Republic of Music & Small Pond present: ‘Track & Field’ 13.00-19.00

Special Guests – 13.10, Pussy Liquor – 13.50, Special Guests – 14.30, The Hundreth Anniversary – 15.10, Wicket Keeper – 15.50, Special Guests – 16.30, Our Girl – 17.10, Dream Wife – 17.50, Horsebeach – 18.30, Confidence Man – 19.10, Special Guests – 19.50, Madonnatron – 20.10


THE FIDDLERS ELBOW

Noisysounds and Smithereen Promotions 12.00-01.00

BINH – 12.00, Ralegh Long – 13.00, Paul Murray – 14.00, Will Hunt – 15.00, Annie Dorrit – 16.00, Tba – 17.00, Max White – 18.00, Miles Goodhall – 19.00, Dan Clews – 20.00 and many more!


THE MESMERIST

QM Records & Jazz Standard: The Alternative Escape 19.00-23.00

Kyan – 19.00, Francesca Fulmini – 20.00, Lebeaux – 21.00, Fresh Like Dexie – 22.00


THE RICHMOND

The Yellow Brick Stage 16.00-23.00

Grymm – 18.15, Negative Measures – 19.00, Sam Walker – 20.45, Jumanji – 21.30, Rex Domino – 22.15