http://greatescapefestival.com/wp-content/uploads/2018/04/ALT_ESCAPE_HORIZONTAL.jpg

THE ALTERNATIVE ESCAPE – FRIDAY, 18th MAY

BLACK LION 

IMPRESSIVE PR BY THE SEA
12.00-16.00

THOM ARTWAY– 12.10, NOËP – 12.50, Yukon Era – 13.30, Bakers Eddy – 14.10, Life – 14.50,  – 15.20, John Butler (Diesel Park West)

****

SESAC & Various Artists management Present
18.00-22.00

Zuzu – 19.00, Rocky NTI – 19.45, Ten Fé – 20.45, Kyan – 21.30


EAST STREET TAP

End Of The Trail / Fierce Panda Presents
11.30-0.00

Shama – 11.30, Of Empires – 12.00, Social Contract – 12.40, Jekyll – 13.20, August Child – 14.00, The Caress – 14.40, 485c – 15.20, The Talk Show – 16.00, Good Guy Clarence – 16.40, Luvia – 17.20, Pining For Sunshine – 18.00, Pip Hall – 18.40, The Scruff – 19.10, Gavin Martin – 19.40, Sam Eagle & The Lemon Lizards – 20.00, Beija Flo – 20.40, Family Jools – 21.20, The Cheap Thrills – 22.00, Avalanche Party – 22.40, Dish Pit – 23.20


FOUNTAIN HEAD

Believe / AllPoints in partnership with Bucks Music Group presents
12.00-18.00

Tom Dunne – 12.15, George Ogilvie – 13.00, Brooke Bentham – 13.45, Ayelle  – 14.30, Coco – 15.15, DJ Set – 16.00


MARLBOROUGH THEATRE

Kick Out The Jams and Sunshine HQ present
12.00-16.00

Emily Capell – 12.00, Fontaines D.C. – 12.40, The Garage Flowers – 13.20, Rival Bones – 14.00, Lucie Barât – 14.40, Sisteray – 15.30

****

The Unwonted Stage
18.30-22.30

Fiorella – 19.00, Sit Down – 19.45, Fröst – 20.30, Lazybones – 21.30


SHORTTS BAR

Help Musicians Presents
18.00-22.00

PLYA – 18.00, Pat Dam Smyth – 18.45, Lacey – 19:15,  Luke Burr – 19.55, Declan Welsh & the Decadent West – 20.45, Hattie – 21:30


THE MUCKY DUCK

Hand In Hive + The Most Radicalist in association with CALM
19.00-01.00

Alice Boman – 19.00, Wyldest – 19.45, Sports Team – 20.30, Jealous Of The Birds – 21.15, Saltwater Sun – 22.00, Swimming Tapes – 22.45,
Hand In Hive DJs – 23.30


NORTH LAINE BREWHOUSE

Funnel Music
12.00-16.00

Michael Clark – 12.00, Javeon – 13.00, Ruby – 13.45, The Desert – 14.30, Little Thief – 15.30

****

Oh Yeah Music Centre Presents
19.00-23.00

ROE – 19.45, Strange New Places – 20.30, The Wood Burning Savages  – 21.00, Joshua Burnside – 21.45


SHIPWRIGHT’S YARD

Shipwright’s Yard Sessions
12.00-19.00

Drahla – 12.20, LOVE SICK – 13.00, Sam Johnson – 13.40, Amaya Laucircia – 14.20, Yehan Jehan – 15.00, Our Girl – 15.40, The Vryll Society  – 16.20, *Special Guests* – 17.00, Nick J.D. Hodgson – 17.45, Madonnatron – 18.25


THE HUB

Killing Moon x LAB Presents
12.00-22.00

Cassia – 12.15, Mantra – 13.00, Marsicans – 13.45, Beach Riot – 14.30, Annabel Allum – 15.15,   Vistas – 16.00, Annabel Allum – 16.00, Fizzy Blood – 16.45, Now, Now – 17.30, SHE – 18.15, Sunset Sons – 19.00, Draper – 20.00, Hockey Dad – 21.00